Anders Fogh Rasmussen: Musimy słuchać Polski. Przez dekady Polska ostrzegała nas o zagrożeniu ze strony Putina

„Musimy słuchać Polski. Przez dekady Polska ostrzegała nas o zagrożeniu ze strony Putina” – powiedział były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen podczas Kongresu590, który odbył się w Warszawie gromadząc licznych ekspertów z całego świata.

„Jednym z moich ulubionych polskich haseł jest powiedzenie: 'Za naszą i waszą wolność’. To sumuje dokładnie, o co walczymy, nie tylko na Ukrainie, ale na całym świecie” – powiedział Anders Fogh Rasmussen podkreślając, iż „wszyscy jesteśmy bojownikami o wolność”.

„Dzisiaj nasz demokratyczny świat jest zagrożony ze strony imperialistycznej Rosji, agresywnych Chin oraz dyktatorów, którzy postrzegają naszą wolność, pluralizm i demokrację jako słabości” – ostrzegł były sekretarz generalny NATO.

„Pokój jest cenny, ale wolność jest bezcenna, i to dlatego cieszę się, że jestem dziś w Polsce i wygłaszam przemówienie pod hasłem 'Przestrzenie Wolności’. Przypominam sobie rolę, jaką w 2002 roku odegrałem w doprowadzeniu Polski do członkostwa w Unii Europejskiej” – wspominał proces integracji. „Wasz rząd dobrze negocjował” – snuł dalej wspomnienia Rasmussen. „Kiedy w 2004 roku Polska i Europa Środkowo-Wschodnia dołączyła do UE był to wielki dzień dla europejskiej wspólnoty. Przewróciliśmy stronę na temat zimnej wojny” – dodał.

„Musimy słuchać Polski. Przez dekady Polska ostrzegała nas o zagrożeniu ze strony Putina. Kilka lat temu przeglądałem stare notatki, kiedy znalazłem wypowiedź wcześniejszego prezydenta Polski Kaczyńskiego, który w 2008 roku na szczycie NATO w Bukareszcie ostrzegał liderów, że Putin zaatakuje Gruzję, następnie Ukrainę, państwa bałtyckie, a w końcu Polskę. Życzyłbym sobie, aby jego wypowiedź była wzięta bardziej na poważnie” – podkreślał Rasmussen.

„Ukraina i Polska lepiej niż większość znają koszt appeasementu. Polska uczy nas również, jak ludzie idący wspólnie i zjednoczeni mogą zmienić historię. Od Powstania Warszawskiego aż po Stocznię Gdańską. To jest lekcja dla demokracji na całym świecie. Jeżeli odważnie i wspólnie stajemy w obronie tego, w co wierzymy, możemy osiągnąć wszystko, nawet upadek złowrogiego imperium” – konkludował.

Anna Wiejak

Skip to content