Polska liderem technologii? Szczepańska: Mamy technologie, które się wybijają na rynku

„Mamy technologie, które się wybijają na rynku. Mamy słynne perowskity, ale też chciałam zwrócić uwagę, że rozwój tej technologii, która rzeczywiście jest bardzo obiecująca, ona się rozpoczęła w I perspektywie, czyli to były lata 2007-2008, a dopiero teraz dochodzimy do etapu komercjalizacji tej idei, więc jest to bardzo długi czas” – mówiła Małgorzata Szczepańska, dyrektor Departamentu Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju na forum 3. Samorządowego Kongresu Trójmorza, który odbył się w Lublinie w dniach 16-17 maja 2023 roku.

„Fundusze europejskie od prawie 20 lat finansują obszar innowacji i nowych technologii. Teraz wchodzimy w trzecią perspektywę. Mniej więcej jest to około 8-10 mld euro. To są ogromne pieniądze, które Polska ma do zainwestowania w obszar innowacyjnych technologii. I rzeczywiście, od tych kilku perspektyw te programy, które są dedykowane w Polsce na rozwój innowacji i związaną z tym działalność badawczą są największymi w Europie, w UE programami finansującymi ten obszar” – mówiła Małgorzata Szczepańska, dyrektor Departamentu Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju na forum 3. Samorządowego Kongresu Trójmorza. „Te programy łączą w sobie perspektywę krajową i strategii krajowych i tego co jest istotne z perspektywy strategii europejskiej” – wyjaśniała. „Mamy obszary, które wiążą się ze zdrowym społeczeństwem, czyli z obszarami szeroko rozumianego zdrowia społecznego, czy technologii medycznych, gdzie mamy bardzo dużą aktywność firm. Ale są takie specjalizacje, gdzie tej aktywności praktycznie nie ma” – doprecyzowała.

„Musimy się zastanowić z naszego punktu widzenia, czy jeśli mówimy o budowaniu suwerenności technologicznej czy też autonomii strategicznej, to czy my sami, w Polsce, nie powinniśmy jednak bardziej skoncentrować się na niektórych branżach i obszarach i też strategicznie wybrać te obszary. My też mamy swoje strategie sztucznej inteligencji” – zastanawiała się.

„Mamy technologie, które się wybijają na rynku. Mamy słynne perowskity, ale też chciałam zwrócić uwagę, że rozwój tej technologii, która rzeczywiście jest bardzo obiecująca, ona się rozpoczęła w I perspektywie, czyli to były lata 2007-2008, a dopiero teraz dochodzimy do etapu komercjalizacji tej idei, więc jest to bardzo długi czas” – zauważyła.

Małgorzata Szczepańska poinformowała, że w bieżącej perspektywie „dużo większy nacisk będzie na cyfryzację i zielone technologie”. „W ramach tych środków w znacznie większym zakresie finansujemy wspólne inicjatywy. Z tego programu Inteligentny Rozwój i z programu Nowoczesna Gospodarka będziemy finansować tworzenie łańcuchów dostaw, czyli kooperacji między firmami” – zapowiedziała.

Polska liderem nie tylko w wodorze

„Możemy spróbować być liderami w wodorze, w określonych aspektach tej gospodarki wodorowej i to jest też coś, co chcieliśmy tu zakomunikować wobec wszystkich krajów Trójmorza, żeby spróbować razem tworzyć propozycje kompleksowych projektów dla gospodarki wodorowej, czy to dotyczy wytwarzania wodoru, czy wykorzystania wodoru w transporcie, energetyce. Wykorzystać nasze zdolności i osiągnięcia jeśli chodzi o technologie materiałowe – to będzie kluczowe i do przesyłu i do magazynowania wodoru, do opracowania określonych rozwiązań dla ogniw paliwowych, dla power packów do ogniw paliwowych itd.” – mówił Tomasz Jamróz, Dyrektor Departamentu Współpracy Ekonomicznej w MSZ. Wskazał również na możliwości, jakie niesie za sobą 5G.

„Wydaje się, że i w zakresie cyfryzacji i w zakresie transformacji energetycznej możemy w tym regionie znaleźć nisze i swoje mocne strony, ale trzeba to z głową zinwentaryzować i połączyć siły jeśli chodzi o kraje regionu” – konkludował.

Anna Wiejak

Skip to content