„Raport Pileckiego” – film o Polaku niezłomnym, który w piekle totalitaryzmów dokonał niemożliwego

Jako ochotnik do Auschwitz przeżył piekło, aby później jeszcze większego piekła doświadczyć w komunistycznych katowniach i zginąć – mowa o jednym z największych polskich bohaterów, Rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Inspirowany jego niezwykłą biografią film będzie można obejrzeć w kinach już od 1 września.

Rotmistrz Witold Pilecki był harcerzem, uczestnikiem Bitwy Warszawskiej, obrońcą Polski w 1939 roku, członkiem ruchu oporu, powstańcem warszawskim, walczył też w armii Andersa. Wykazał się bezprecedensową w skali świata odwagą – zgłosił się na ochotnika, by wejść do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz, z którego brawurowo zbiegł po 947 dniach. W raporcie napisanym po ucieczce przekazał światu prawdę o zbrodniczej działalności Niemców. Po wojnie został aresztowany przez współpracujących z sowiecką Rosją komunistów. Mimo brutalnych tortur nigdy nie wyrzekł się swoich ideałów ani wiary w Chrystusa, do końca zachowując chrześcijańską godność. Został skazany na śmierć przez komunistów za rzekomą działalność wrogą Polsce Ludowej. W rzeczywistości jednak komuniści obawiali się, że posiada on wiedzę na temat niechlubnej działalności w Auschwitz najwyższych osób w rządzie znajdującej się de facto pod rosyjską okupacją Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, w tym przede wszystkim premiera Cyrankiewicza.

„Moim zadaniem było opowiedzenie historii autentycznego człowieka, który kiedyś istniał, miał swoje marzenia i pragnienia, odczuwał pełne spektrum emocji, radość, miłość i strach, człowieka, który został postawiony w sytuacji bez wyjścia, a mimo to, udało mu nie utracić swojego człowieczeństwa. Witold miał piękne, kochające serce, którego potrafił słuchać. To bardzo inspirująca postać, dlatego przede wszystkim postanowiłem poznać Witolda, dowiedzieć się o nim możliwie najwięcej, o tym jakim był człowiekiem, jakie były jego motywacje i cele. Pragnąłem ujrzeć świat jego oczami” – wspomina Przemysław Wyszyński, który wcielił się rolę rotmistrza Pileckiego.

Film opowiada dzieje Pileckiego w formie retrospekcji. Z poszczególnych obrazów, przywołujących w trakcie wyjątkowo brutalnego śledztwa w kazamatach UB wspomnienia tego wyjątkowego żołnierza i patrioty, wyłania się obraz życia wiernego wyznawanym wartościom i przysiędze złożonej Wolnej Polsce Rotmistrza, który w zasadzie do końca pozostał rozdarty między powinnościami wobec ojczyzny i rodziny. Odważny żołnierz, a zarazem czuły ojciec i mąż stanął w obliczu tragicznych dylematów moralnych. Jego postać pozostanie na zawsze w naszej kulturze symbolem miłości, bohaterstwa i niezłomnej walki o prawdę.

W 1990 roku rotmistrz Pilecki został zrehabilitowany, a w 2006 prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego. W 2013 roku rotmistrz został awansowany do stopnia pułkownika. Brytyjski historyk profesor Michael Foot zaliczył Witolda Pileckiego do grona sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej.

Zobacz zwiastun:

AW

Skip to content