Siłą Biało – Czerwonej jest Wojsko Polskie

„Za chwilę na własne oczy zobaczymy jak dużo zmieniło się w Siłach Zbrojnych RP w ciągu ostatnich kilku lat. 15 sierpnia jest nie tylko okazją do złożenia hołdu bohaterom zwycięskiej Bitwy Warszawskiej i podziękowania współczesnym żołnierzom za to, że bronią naszej Ojczyzny. To także idealny dzień do tego, by pokazać naszą siłę, pokazać, że zbudowaliśmy potężne siły zbrojne, które bez wahania będą skutecznie bronić naszych granic, pokazać, że Polska stała się liczącym graczem na międzynarodowej scenie” – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas centralnych obchodów święta Wojska Polskiego.

15 sierpnia br. w Warszawie, z udziałem prezydenta RP, Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP, A. Dudy, szefa MON oraz przedstawicieli władz państwowych i kadry dowódczej Wojska Polskiego odbyły się centralne uroczystości z okazji święta Wojska Polskiego. Po 3 latach powróciła największa defilada Wojska Polskiego, na której zaprezentowany został sprzęt wojskowy, którego na co dzień używają polscy żołnierze.

„Już dawno minęły czasy, w których wojsko musiało wstydzić się sprzętu i warunków w jakich pełni służbę. Dziś pokazujemy naszą siłę i nowoczesność. Silna biało-czerwona to hasło tegorocznych obchodów święta Wojska Polskiego. Siłą biało – czerwonej jest Wojsko Polskie – profesjonalne, skuteczne, wyposażone w sprzęt najwyższej jakości, który w ostatnich latach kupiliśmy – mówił podczas defilady na Wisłostradzie minister Błaszczak.

Szef MON przypomniał, że wzmacnianie Wojska Polskiego – jego modernizacja i wzrost liczebny, nie byłyby możliwe, gdyby nie ustawa o obronie Ojczyzny. „W tym miejscu szczególne słowa podziękowania chciałbym skierować wobec pana premiera Jarosława Kaczyńskiego. Dzięki przywództwu wprowadziliśmy ustawę o obronie Ojczyzny stanowiącą fundament, na którym budujemy siłę Wojska Polskiego” – mówił szef MON.

Na kwestię modernizacji w kontekście bezpieczeństwa Polaków zwrócił także uwagę w swoim przemówieniu prezydent RP A. Duda.

„Celem wielkiej modernizacji Wojska Polskiego jest takie uzbrojenie polskiej armii i stworzenie takiego systemu obrony, by nikt nigdy nie odważył się nas zaatakować, by polski żołnierz nie musiał walczyć (…) Zależy mi na tym, by żołnierze mogli pełnić swoją służbę w jak najlepszych warunkach. (…) Nie stać nas dziś na bezczynność, dlatego wzmacniamy i będziemy wzmacniali naszą armię tu i teraz. Bezpieczeństwo Polaków jest bezcenne” – mówił podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda.

Zachęcając wszystkich do świętowania, szef MON przypominał, że cały czas kilka tysięcy żołnierzy przez 24 godziny na dobę strzeże polskiej granicy.

„Dziś nie tylko świętujemy. Od dłuższego czasu Wojsko Polskie dba o bezpieczeństwo na granicy. Jest przygotowane do tego, aby cały czas odpierać hybrydowe ataki reżimu rosyjskiego i białoruskiego, wzmocnione ostatnio obecnością tzw. grupy wagnera. Każdego dnia kilka tysięcy żołnierzy pełni tam służbę, tak aby być w każdej chwili gotowym do adekwatnej odpowiedzi. Podziękujmy brawami żołnierzom, którzy w tej chwili pełnią służbę na granicy polsko-białoruskiej. Zaraz po zakończeniu uroczystości pojadę do żołnierzy na granicę, by osobiście złożyć im życzenia z okazji święta Wojska Polskiego” – podkreślał szef MON.

„Bezpieczeństwo jest fundamentem silnego, sprawiedliwego i dostatniego państwa. Bez Wojska Polskiego nie da się rozwijać infrastruktury, realizować programów socjalnych czy edukować naszych dzieci. Odpowiedzialne państwo nigdy nie oddaje nawet centymetra swojego terytorium. My to wiemy i nigdy nie zlekceważymy zadania, jakie stawia przed nami Najjaśniejsza Rzeczypospolita. Ku chwale Ojczyzny” – mówił szef MON.

15 sierpnia w Polsce obchodzone jest święto Wojska Polskiego. Z tej okazji w tym roku w Warszawie, pod hasłem Silna Biało-Czerwona odbyła się wielka defilada. Zaprezentowanych zostało 200 jednostek polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego oraz 92 statki powietrzne w asyście 2000 żołnierzy. Wśród sprzętu zagranicznego były m.in. kupione od USA czołgi M1A1 Abrams, zakupione w Korei Południowej czołgi K2 i haubice samobieżne K9, wyrzutnie rakietowe HIMARS, samobieżne armatohaubice Krab, a także zestawy obrony powietrznej Patriot, element polskiego systemu „WISŁA”. Wśród sprzętu polskiej produkcji były m.in. nowe bojowe wozy piechoty Borsuk, transportery opancerzone Rosomak i samobieżne moździerze Rak, a także pojazdy minowania narzutowego Baobab-K oraz lekkie pojazdy zwiadowcze Żmija. Na niebie przeleciały nowe FA-50, a także wielozadaniowe samoloty bojowe F-16, samoloty transportowe i śmigłowce.

Razem z polskimi żołnierzami na defiladzie były wojska sojusznicze, m. in. z batalionowej grupy bojowej, która stacjonuje w Polsce.

15 sierpnia w całej Polsce odbyły się także wojskowe pikniki. Jeden z nich żołnierze przygotowali na błoniach stadionu Narodowego, gdzie zorganizowana została także druga edycja biegu „5 z żołnierzem”.

Bieg, jak powiedział minister M. Błaszczak, który spotkał się z zawodnikami, jest formą uczczenia tych, którzy w 1920 r. stanęli w obronie Rzeczypospolitej, a także wyrazem szacunku dla dzisiejszych żołnierzy, którzy stoją na straży bezpieczeństwa kraju.

O godz. 12.00 szef MON wziął udział w uroczystej odprawie wart, która tradycyjnie odbyła się w samo południe przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Minister uczestniczył także w nabożeństwie sprawowanym w tym dniu w intencji Ojczyzny w katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Źródło: MON

Skip to content