W Rybakach k. Olsztyna rusza Letnia Akademia Schumana!

26 czerwca w Rybakach pod Olsztynem rozpoczyna się Letnia Akademia Schumana. Kilkaset młodych osób z całej Polski będzie miało okazję spotkać się z wybitnymi ekspertami, poszerzyć swoje horyzonty i spróbować swoich sił w specjalnie dla nich zorganizowanych warsztatach. Wszystko to w pięknym otoczeniu lasów oraz Jeziora Łańskiego.

Wśród zaproszonych ekspertów znaleźli się m.in prof. Andrzej Zybertowicz, doradca Prezydenta RP oraz dr Filip Ludwin i dr Bartosz Lewandowski, Rektor i Prorektor Międzynarodowej Uczelni w Trójmorzu, Collegium Intermarium. W planach są również spotkania z przedstawicielami służb mundurowych, zwiedzanie Gietrzwałdu oraz recital poezji o Schumanie.

„Głównym celem Akademii jest budowanie wspólnoty młodego pokolenia w Polsce i Europie wokół Czcigodnego Sługi Bożego Roberta Schumana oraz ukazanie jego bogatej myśli społecznej i patriotycznej. Jego mądrość i spuścizna nie tylko mogą pomóc w przywróceniu wartości chrześcijańskich, na jakich Europa była budowana przez 2000 lat, ale także aby tworzyć Wspólnotę Narodów Europy opartej na jedności, solidarności i pokoju jako głównego celu idei Schumana, co ma stanowić inspirację do działań na rzecz dobra naszej ojczyzny, wzmacniania jej suwerenności, tradycji i patriotyzmu w kontekście budowania wspólnotowych relacji z innymi narodami” – mówi prof. Zbigniew Krysiak, przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana wskazując tym samym na motywy, które mają być przyczynkiem do dyskusji podczas Akademii, udziału w warsztatach i ważnym drogowskazem do podejmowania wspólnych działań osób zgromadzonych w Akademii.

„Wydarzenia w Akademii skupią się na konkretnych problemach, które poruszał Robert Schuman i ważnych dla obecnego życia społecznego, gospodarczego, kulturalnego, edukacyjnego, naukowego i duchowego, a uczestnicy wraz z zaproszonymi gośćmi będą poszukiwać najlepszych sposobów realizacji Jego myśli w formie warsztatów, otwartych dyskusji, aktywności intelektualnych i fizycznych” – dodaje.

Oprócz zajęć intelektualnych, organizatorzy zadbali również o formację duchową uczestników – w planie zajęć znalazły się Msze święte oraz wieczór uwielbienia. Nie zapomnieli także o integracji i rozrywce poprzez szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Letnia Akademia Schumana będzie trwała do 1 lipca 2023 roku.

AW

Skip to content