Wielkanocny projekt Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą. Inspiracją był pomnik pisanki

Fot. Pixabay

W związku ze zbliżającymi się świętami Zmartwychwstania Pańskiego Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą KPRM zaprasza do udziału we wspólnym projekcie świątecznym. Inspiracją do niego stała się historia pomnika pisanki, znajdującego się w Argentynie – symbolu jedności społeczności polskiej oraz ukraińskiej w tym kraju.

„Projekt polega na stworzeniu wspólnego wideo z przedstawicielami Polonii z różnych części świata. Motywem przewodnim w tym roku będzie polonijne szukanie pisanek, i to nie byle jakich – ogromnych pomników pisanek lub elementów architektury miejskiej, która takie olbrzymie jaja przypomina” – mówią przedstawiciele Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą. Przesłaniem filmu będzie pokazanie elementów, które łączą Polonie i Polaków na całym świecie, mimo dzielących ich granic. „Zależy nam na Państwa zaangażowaniu oraz promocji wspólnej inicjatywy wśród Rodaków mieszkających za granicą Polski” – podkreślają.

„Po naszej stronie, punktem wyjścia do wspólnej opowieści, będzie historia pomnika pisanki, znajdującego się w Argentynie. Pomnik ten, stał się symbolem jedności społeczności Polskiej oraz Ukraińskiej w Argentynie. Emigracja polska i ukraińska wspólnie stworzyła wielką pisankę, kiedy wyemigrowały 120 lat temu. Nadal tam żyją w doskonałej harmonii na południowoamerykańskiej ziemi. Każda ze społeczności ozdobiła po połowie pisanki” – wskazują organizatorzy inicjatywy dodając, że pomnik znajduje się na skrzyżowaniu ulic „Ukraina” i „Polska”.

„Zaczynamy akcję wielkiego szukania pisanek! Potrzebujemy od Państwa nagrań, na których pokażą Państwo ogromną pisankę w Państwa kraju zamieszkania. Nam udało się znaleźć pisanki w 10 krajach. Jesteśmy ciekawi czy jest ich więcej!” – zachęca Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą.

Czas trwania akcji:

  • od 15 marca do 28 marca: zbieranie materiałów wideo (przesyłanie nagrań),
  • od 29 marca do 4 kwietnia: montaż materiałów.

„Będziemy wdzięczni jeżeli nadesłane nagrania będą zawierać na końcu życzenia świąteczne z informacją z jakiej części świata pochodzą” – podkreślają organizatorzy akcji. Z uwagi na konieczność montażu materiału świątecznego w jedną całość, proszą o przesłanie filmików lub zdjęć najpóźniej do 29 marca br. (środa). Materiały można przesyłać mejlem na adres: karolina.mularczyk@kprm.gov.pl lub arkadiusz.rynkowski@kprm.gov.pl

Duże pliki filmowe należy przesyłać za pomocą www.wetransfer.com

Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą informuje jednocześnie, iż udział oraz przesłanie nagranych materiałów jest jednoznaczne z wyrażaniem zgody na ich publikację.

AW

Skip to content