Jan Dziedziczak: Sytuacja jest bardzo poważna i dlatego musimy się mobilizować

„Sytuacja jest bardzo poważna i dlatego musimy się mobilizować pod każdym względem i tu nasza polityka polonijna jest bardzo ważnym tego elementem, żeby przeciwdziałać rosyjskiemu imperializmowi, bo to jest walka o bezpieczeństwo nas wszystkich, łącznie z Polakami tu w Polsce” – mówił Jan Dziedziczak, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą podczas panelu „Media polonijne jako kreator utrwalania polskiej tożsamości poza granicami kraju”, który odbył się w ramach XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

„Wszyscy musimy działać przeciw rosyjskiej agresji i rosyjskiemu imperializmowi, bo miejmy świadomość, że gdyby nie daj Boże Ukraina padła, my jesteśmy następni. I to nie jest jakiś tam skrót myślowy” – mówił Jan Dziedziczak. Jednocześnie zwrócił uwagę, że kraje, które dotychczas ceniły sobie neutralność, jak Szwecja czy Finlandia, zdecydowały się dołączyć do Paktu Północnoatlantyckiego.

„Zastanówmy się, co musieli przeczytać przywódcy Finlandii i Szwecji w swoich materiałach wywiadowczych, że nagle rzucają wszystko, odkładają na zawsze ten status korzystny dla nich [neutralności – red.] i chcą bardzo szybko przystąpić do NATO” – mówił pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą.

„Czyli sytuacja jest bardzo poważna i dlatego musimy się mobilizować pod każdym względem i tu nasza polityka polonijna jest bardzo ważnym tego elementem, żeby przeciwdziałać rosyjskiemu imperializmowi, bo to jest walka o bezpieczeństwo nas wszystkich, łącznie z Polakami tu w Polsce” – zauważył. „My jesteśmy następni, nie daj Boże. Oby nigdy ten scenariusz się nie spełnił” – podkreślał.

Jan Dziedziczak zwrócił uwagę na znaczenie kanału TVP World, mającego za zadanie pokazywanie perspektywy Europy Środkowej. „To jest przeciwdziałanie rosyjskiej narracji. Ten kanał spotkał się z bardzo dobrym odbiorem” – mówił. „Nie próżnujemy” – zaznaczył.

Anna Wiejak

Skip to content