Każda Kobieta jest piękna – Międzynarodowy Dzień Kobiet

Międzynarodowy Dzień Kobiet to szczególny czas w ciągu roku, gdy wszyscy jesteśmy wdzięczni za nasze mamy, córki, babcie i przyjaciółki, które niosą codzienne radości oraz z poświęceniem i oddaniem troszczą się o najbliższych w Polsce i na emigracji. Pełnią one nieocenioną rolę w każdej społeczności. Jest to piękna okazja, by ucieszyć się sobą i podziękować Bogu za dar życia. Papież Franciszek mówił, że kobieta jest poezją, harmonią i pięknem.

Zwracam się do wszystkich Pań, by celebrowały swoją kobiecość pełną miłości, cierpliwości, wrażliwości i oddania pośród tylu trudnych zadań, jakich się podejmują. To one są źródłem radości, podziwu i szacunku. Każda kobieta pragnie być kochana, akceptowana i szanowana przez swoich mężów i otaczające ją środowisko. Zatem każdego dnia powinna ona odkrywać swoją tożsamość, dostrzegać piękno i dobro wśród ludzi. Niech przykładem i inspiracją będzie dla niej Maryja. Macierzyństwo jest wpisane głęboko w strukturę psychofizyczną kobiety. Szczególnie ważne zadanie każdej matki polega na podtrzymywaniu więzi rodzinnych i kultywowaniu tradycji. To mama opiekuje się domownikami, obdarza miłością, czułością, zaspokaja potrzeby biologiczne i psychiczne dzieci, uczy, jak okazywać swoje uczucia. Jest to nieprawdopodobny przywilej, bo to właśnie od kobiety zależy istnienie całej ludzkości.

Papież Jan Paweł II powtarzał, że kobiety zdolnością postrzegania wzbogacają właściwe zrozumienie świata. Nawiązując do słów Pani prof. Wandy Półtawskiej, kobietę od dziecka trzeba wychowywać na dobrą matkę, bo niezależnie od tego, czy będzie ona matką biologiczną czy nie, dojrzałość każdej kobiety zmierza do postawy matki, która charakteryzuje się troską o los każdego, kogo spotka.

W obecnych czasach trzeba szczególnie zwracać uwagę na wychowanie młodych dziewcząt, by wkraczając w dorosłe życie znały swoją wartość, godność, przywiązanie do wiary i naszej pięknej polskiej kultury, która jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Na tych fundamentach będą mogły zbudować szczęśliwą rodzinę i spełniać się w życiu osobistym i zawodowym. Niech to będzie wielkim zadaniem dla nas wszystkich. Niestety często w przekazie medialnym obraz kobiety jest zdeformowany, a przecież skromność i kultura w słowie, ubiorze dała początek dobremu wychowaniu. Stanowi ona jakoby wał ochronny dla jej godności.

Kobiety dzięki swej otwartości na potrzeby innych wprowadzają miłość, jedność, solidarność i harmonię w rodzinach, miejscach pracy i Ojczyźnie.

Niech nasza troska o innych zaczyna się od troski o siebie, dbajmy o swoje zdrowie i doceniajmy wszystko co mamy, pamiętając przy tym, nie tylko od święta, jak ważne i potrzebne jesteśmy dla tych, z którymi spotykamy się na co dzień.

Skip to content