Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie o Polsce: To jest to, co znaczy wiarygodny partner

„To wy zareagowaliście. Nie czekaliście na żadne decyzje Unii Europejskiej, ONZ, po prostu zaczęliście działać” – powiedział Oleh Kuts, Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie podczas III Samorządowego Kongresu Trójmorza w Lublinie odnosząc się do pomocy, jakiej Polacy udzielili Ukrainie po 24 lutego 2022 roku.

„To ten region był kluczowy, zareagował. To wy zareagowaliście. Nie czekaliście na żadne decyzje Unii Europejskiej, ONZ, po prostu zaczęliście działać. To był taki odruch serca, od pierwszej minuty. Cały świat patrzy i podziwia, jak dzisiaj naród ukraiński wraz z narodem polskim ramię w ramię po prostu walczą” – mówił Kuts.

„To dzięki wam cały świat zareagował, a nie czekali mówiąc o zmartwieniach. To dzięki wam, bo komuś było troszeczkę wstyd, a ktoś troszeczkę zazdrościł” – powtórzył dodając „Pokazaliście, jak to się robi”. „Chyba to jest właśnie ten przykład solidarności” – stwierdził.

„Dla mnie to jest zaszczyt, że jestem tutaj i pracuję w tym regionie, który był kluczowy, żeby Ukraina mogła walczyć do końca, bo dostawaliśmy smsy od żołnierzy, którzy pokazywali nam matki i dzieci, że 'słuchajcie, wiemy, że teraz jesteście bezpieczni, to możemy iść na całość i możemy walczyć do końca'” – oświadczył konsul. „To jest dzięki wam. To jest to, co znaczy wiarygodny partner” – skonstatował.

„Byliście pierwszymi, którzy przyszli na pomoc. Bez was nie dalibyśmy rady” – zwrócił się do zebranych na III Samorządowym Kongresie Trójmorza polskich samorządowców i przedstawicieli polskich firm, które również aktywnie angażowały się w pomoc napadniętym przez Rosjan Ukraińcom.

„Polska jest liderem wśród państw Zachodu we wsparciu i myślę, że ta współpraca, ten tandem, współpraca i wsparcie, i przyjaźń ramię w ramię jest kluczowa i centralna” – skonstatował Oleh Kuts.

AW

Skip to content