Murem za Papieżem-Polakiem! Polscy leśnicy zainicjowali akcję sadzenia Lasów Pamięci Jana Pawła II

Polscy leśnicy od zawsze stali na straży najcenniejszych wartości i uznanych autorytetów. Teraz w obliczu ataków na Papieża-Polaka stają w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II. Na terenie całej Polski ruszyła akcja sadzenia Lasów Pamięci Jana Pawła II, która stanowi hołd dla Jego niepodważalnej świętości i zasług dla naszej Ojczyzny.

„Leśnicy byli zawsze wśród tych, którzy szczególnie sobie cenili nauczanie Jana Pawła II i odwoływali się do jego nauki, zwłaszcza do tych słów, kiedy on bardzo wyraźnie wskazywał, abyśmy nie tylko kierowali się zasadą podporządkowywania sobie przyrody, ale przede wszystkim, abyśmy umieli świadomie z niej korzystać. Abyśmy o nią dbali, a przede wszystkim abyśmy za tę przyrodę i otaczające nas środowisko brali odpowiedzialność” – mówił wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka inaugurując akcję sadzenia Lasów Pamięci Jana Pawła II w Nadleśnictwie Celestynów. „W ramach tej akcji „Łączą nas drzewa” chcemy posadzić w całej Polsce, na terenie wszystkich nadleśnictw, gdzie takie akcje będą organizowane, specjalne miejsca pamięci Jana Pawła II” – dodał.

„To jest dla nas wielkie zobowiązanie, abyśmy bronili dobrego imienia Jana Pawła II. Do tej obrony włączają się także leśnicy” – mówił wiceszef resortu klimatu i środowiska. Edward Siarka wskazywał przy tym, iż Jan Paweł II podróżując po Polsce dawał przykład, jak opisywać i podziwiać polską przyrodę. „Papież Polak w sposób szczególny miłował polską przyrodę. Dzisiaj to my dajemy przykład, że Jego słowa „Dziękuję Bogu za majestat i piękno stworzonego świata” przyświecają naszym staraniom ochrony tej przyrody” – podkreślał.

Lasy Pamięci Jana Pawła II to inicjatywa leśników podjęta w ramach ogólnopolskiej akcji „Łączą nas Drzewa” – jest wyrazem wdzięczności Polaków dla świętego Jana Pawła II, który szukał głosu Boga w polskich lasach i podkreślał, że szacunek dla przyrody sprzyja rodzeniu się solidarności między ludźmi. „Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeżeli miłujecie ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi! Zwracam się w szczególny sposób do tych, którym powierzona została odpowiedzialność za ten kraj i za jego rozwój, aby nie zapominali o obowiązku chronienia go przed ekologicznym zniszczeniem!” – głosił Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski w 1999 roku.

Polscy leśnicy co roku sadzą 500 milionów drzew. Udział w nasadzeniach wziąć może każdy. „Ta wspaniała idea łączy wszystkich Polaków. Na terenie każdej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych można spotkać się z leśnikami i razem zasadzić drzewka. Zapraszamy każdego, komu natura jest bliska sercu” – zachęcał Dyrektor Generalny Lasów Państwowych  Józef Kubica.

AW

Źródło: Lasy Państwowe

Skip to content