Papież Franciszek poświęcił dzwon „Głos Nienarodzonych”

Fot. Prof. Zbigniew Krysiak

Papież Franciszek dokonał aktu poświęcenia dzwonu „Głos Nienarodzonych” odlanego w manufakturze ludwisarskiej rodziny Felczyńskich. Teraz dzwon trafi do Zambii, gdzie ma budzić sumienia i swoim dźwiękiem wzywać do ochrony życia poczętego.

Autorem tej niezwykłej inicjatywy pro-life jest Fundacja „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z siedzibą w Rzeszowie, która poprzez różne projekty aktywnie przypomina o potrzebie ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Pierwszy dzwon „Głos Nienarodzonych” powstał w 2020 roku jako odpowiedź wiceprezesa Fundacji Bogdana Romaniuka na informację o ponad 42 milionach zabijanych co roku nienarodzonych dzieciach. Został stworzony w przemyskiej pracowni Jana Felczyńskiego.

Odlany z brązu „Głos Nienarodzonych” nie jest największym dzwonem, jaki powstał w ludwisarni Felczyńskich, gdyż waży nieco ponad tonę, posiada jednak wyjątkową symbolikę. Umieszczono na nim obraz USG dziecka poczętego i dwóch strzegących oraz symbolizujących obecność Boga w poczęciu człowieka cherubinów. Znalazły się na nim również tablice kamienne wyrażające 10 przykazań Bożych. Na pierwszej z nich wyryto słowa Jezusa Chrystusa: „Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo”, na drugiej V przykazanie: „Nie będziesz zabijał”. Odlew otoczony jest także dwoma chromosomami XX i XY, które symbolizują rodziców: ojca i matkę.

Po poświęceniu przez papieża Franciszka dzwon „Głos Nienarodzonych” pojedzie do Zambii, gdzie swoim dźwiękiem będzie przypominał o konieczności ochrony życia tych najbardziej bezbronnych, czyli dzieci poczętych.

Metropolita Lusaki abp Alick Banda, który uczestniczył online w procesie tworzenia dzwonu, a teraz przyjechał do Watykanu, aby być świadkiem jego poświęcenia nie krył swojej radości. „Jestem szczęśliwy, że mogę uczestniczyć w narodzinach dzwonu dla Zambii. Wyrażam wdzięczność fundacji, która postanowiła podjąć taką inicjatywę. Dzwon „Głos Nienarodzonych” daje nadzieję dla świata, dla ludzkości, dla przyszłości. Wszystkie dary, które możemy mieć jako ludzie, zaczynają się od największego daru, jakim jest życie” – mówił duchowny.

Zambia nie będzie pierwszym krajem, do którego trafi dzwon „Głos Nienarodzonych”. Wcześniej takie dzwony znalazły się na Ukrainie i w Ekwadorze. Obecnie zaś trwają rozmowy, aby kolejne dzwony, które powstaną w przemyskiej pracowni, przypominały o życiu nienarodzonych w Meksyku oraz Francji.

AW, ZK, GŁ

Skip to content