Polonia „w obliczu zagrożenia niepodległości, suwerenności i bytu państwowego naszej Ojczyzny”

Przedstawiciele organizacji polonijnych z pięciu kontynentów i 12 krajów świata wzięli udział w Kongresie dla Niepodległej organizowanym 1-4 października 2023 roku m.in w Warszawie i Lublinie przez Światowe Stowarzyszenie „Republika Polonia”. Tematem rozmów była sytuacja wewnętrzna i międzynarodowa Polski oraz zbliżające się wybory parlamentarne, w których Polonia wystawiła wspólnego kandydata Adama Gajkowskiego.

„Bardzo serdecznie witam członków i sympatyków Światowego Stowarzyszenia Republika Polonia, którzy zjechali do kraju z pięciu kontynentów i 12 krajów świata w obliczu zagrożenia niepodległości, suwerenności i bytu państwowego naszej Ojczyzny” – mówiła Maria Szonert-Binienda rozpoczynając obrady. Tym ostatnim pobłogosławił ks. infułat Stanisław Jeż.

„Kiedyś na bruku paryskim, w czasach Wielkiej Emigracji ksiądz Kajsiewicz wołał: Nie żadna obca zbawi nas doktryna, lecz miłość Ojczyzny i Boskiego Syna. Myślę, że w czasach współczesnych jedynie Ewangelia ma tę moc, żeby przemieniać cywilizację śmierci w cywilizację miłości, gdzie człowiek góruje nad rzeczą, gdzie etyka ma pierwszeństwo nad sprawami ekonomicznymi, gdzie być jest ważniejsze niż mieć, gdzie miłosierdzie wyprzedza sprawiedliwość” – mówił ks. Jeż.

„To ważne spotkanie patriotycznych środowisk z całego świata służy zacieśnieniu współpracy, pogłębieniu zrozumienia bieżących wydarzeń, również tych niepokojących, które mają wpływ na bezpieczeństwo Polski” – zwróciła uwagę Małgorzata Gosiewska (PiS). „Cieszy fakt, że Polonia interesuje się tym, co dzieje się w starej Ojczyźnie i chce brać aktywny udział w życiu społeczno-politycznym” – dodała zwracając się do zebranych. „Nasi rodacy mieszkający poza granicami kraju są naszymi najlepszymi ambasadorami, ponieważ nasi świetni dyplomaci są tak naprawdę przez chwilę, cztery lata, natomiast wy, drodzy rodacy, żyjecie w miejscach odległych cały czas. Kultywujecie polską tradycję, język, faktycznie nas reprezentujecie” – podkreślała. „Bardzo wiele możecie zdziałać dla naszego wizerunku poza granicami i co najważniejsze – robicie to” – dodała. „Tak jak Polonia potrzebuje wsparcia swojej starej Ojczyzny, tak my potrzebujemy waszej aktywności” – mówiła wskazując, że są państwa i siły, którym przeszkadza rozwój Polski i jej dobry wizerunek.

„Tak jak powiedział na ostatniej konwencji programowej w Katowicach premier Mateusz Morawiecki, przed Polską wybór najbardziej zasadniczy, najbardziej fundamentalny, bo w tych najbliższych wyborach Polacy odpowiedzą na pytanie nie tylko, jaka będzie Polska, nie tylko czyja będzie Polska, ale na pytanie, czy będzie Polska. Czy Polska będzie istniała? Czy Polska będzie suwerennym krajem?” – pytała.

Do zebranych przedstawicieli polskiej diaspory ważne słowa skierował także Jarosław Krajewski (PiS). „Jesteśmy wyjątkowym narodem, który dba o polski język, o polską tradycję, o polską kulturę, o polską edukację na całym świecie. Jesteśmy narodem, który nie zapomina o naszej historii, nie zapomina o tych wydarzeniach, które związane są z II wojną światową, z latami komunizmu, które odcisnęły tak mocne piętno na losach wielu rodzin, wielu rodów polskich. Dzisiaj również poza granicami naszego kraju dbającym o Polskę, dbającym o budowanie prestiżu naszego kraju na arenie międzynarodowej” – stwierdził. „Chciałem Państwu pogratulować tej idei łączenia Polaków na całym świecie, ale również tej nazwy, Republika Polonia, która dla każdego Polaka jest bardzo istotna” – zaznaczył.

Odnosząc się do kwestii bezpieczeństwa Jarosław Krajewski zauważył, że „dzisiaj budujemy państwo z silną polską armią. Chcemy, żeby Polska była wzorem do naśladowania również dla państw Sojuszu Północnoatlantyckiego”. Zwrócił uwagę na to, że Polska jest postrzegana przez Stany Zjednoczone oraz kraje europejskie jako państwo kluczowe dla wschodniej flanki NATO. Jednocześnie przypomniał, że Polska wydaje 4 proc. PKB na obronność i może stanowić punkt odniesienia w tych niespokojnych czasach. „Dlatego tak ważne są wybory parlamentarne. Nie tylko będziemy decydowali o najbliższych czterech latach, ale również o kwestiach bezpieczeństwa na najbliższą dekadę” – mówił.

Zwracając uwagę na szybki rozwój gospodarczy Polski, podkreślił, że „wizerunek Polski w świecie wiąże się z ideą państwa solidarnego. Państwa, które swoim obywatelom oferuje godne warunki życia”.

W podobnym tonie wypowiedziała się Alicja Żebrowska, radna miasta stołecznego Warszawy, kandydatka do Senatu z ramienia Zjednoczonej Prawicy. „Bardzo dużo się mówi, że to są najważniejsze wybory w historii nowoczesnej Polski i naprawdę w tych słowach nie ma przesady” – oceniła. „Dlaczego to jest takie ważne? Rządy Zjednoczonej Prawicy podniosły rangę Polski w bardzo wielu obszarach. Rząd Prawa i Sprawiedliwości przywrócił godność wielu polskim rodzinom, przywrócił godność emerytom. Tego, w jaki sposób wspieramy rodziny, przede wszystkim rodziny wielodzietne, tego w jaki sposób wspieramy emerytów, nie robił w zasadzie żaden rząd” – przypomniała.

W ocenie Żebrowskiej „trzeba zwrócić uwagę na wielki skok cywilizacyjny Polski jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju infrastrukturę i gospodarkę”. Jako przykład podała Centralny Port Komunikacyjny, Via Baltica i Via Carpatia. „To absolutnie może zmienić rolę naszego państwa w Europie, ale i na świecie” – oceniła. „Tylko trzecia kadencja Prawa i Sprawiedliwości gwarantuje, że te wszystkie programy, te wszystkie przedsięwzięcia będą kontynuowane” – podkreślała.

Anna Wiejak

Skip to content