Prezes PGE Wojciech Dąbrowski: Polacy są dzisiaj liderem jeżeli chodzi o transformację energetyki w UE

„Polacy są dzisiaj liderem jeżeli chodzi o transformację energetyki w UE. Zresztą to potwierdzają politycy w Unii Europejskiej – nawet pan Timmermans i pani Kadri Simson, która jest komisarzem ds. energii – że to w Polsce najdynamiczniej rozwija się sektor odnawialnych źródeł energii” – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski podczas III Samorządowego Kongresu Trójmorza w Lublinie.

„Dzisiaj 30 proc. polskiej energii produkowana jest z OZE. To jest ogromny sukces polskiej branży elektroenergetycznej, spółek energetycznych, ale także i prosumentów” – nie krył zadowolenia z postępów polskiej transformacji energetycznej prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

„Jesteśmy liderem jeżeli chodzi o instalację pomp ciepła. Także polska energetyka, polska elektroenergetyka, polskie społeczeństwo, Polacy są dzisiaj liderem jeżeli chodzi o transformację energetyki w UE. Zresztą to potwierdzają politycy w Unii Europejskiej – nawet pan Timmermans i pani Kadri Simson, która jest komisarzem ds. energii – że to w Polsce najdynamiczniej rozwija się sektor odnawialnych źródeł energii” – podkreślał.

Jednocześnie zauważył, że „odnawialne źródła energii niestety nie dadzą nam bezpieczeństwa energetycznego, bo one mogą być tylko uzupełnieniem dla energetyki, która będzie pracowała w podstawie, dla energetyki stabilnej. OZE nigdy nie będzie stabilne”. „Oczywiście przed nami wielki rozwój magazynów energii, bo to jest wsparcie, przyszłość dla rozwoju OZE. Wraz z rozwojem OZE musi iść rozwój wielkoskalowych magazynów energii, bo tylko wtedy OZE będzie jednym z elementów stabilizujących, wpływających na podniesienie bezpieczeństwa energetycznego” – dodał Dąbrowski.

„Jesteśmy liderem jeśli chodzi o inwestycje na Morzu Bałtyckim, jesteśmy liderem jeśli chodzi o offshore, więc to będzie główny element jeśli chodzi o OZE w Polsce” – wyliczał. „Jesteśmy absolutnie liderem w Europie” – podkreślał prezes PGE.

AW

Skip to content