Ratownicy wrócili do kraju. Do Turcji dotarła polska pomoc, w tym m.in. sprzęt medyczny, leki, koce, namioty

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych przy współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych przekazała specjalistyczny sprzęt medyczny, leki, opatrunki, agregaty prądotwórcze, nagrzewnice olejowe, namioty, łóżka polowe oraz koce do dotkniętej trzęsieniem ziemi Turcji.

Pomoc wyruszyła 15 lutego br. z lotniska w Powidzu samolotem udostępnionym przez Ministerstwo Obrony Narodowej i 14 Eskadrę Lotnictwa Transportowego Sił Zbrojnych. Wcześniej do Turcji udała się Polska Ciężka Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza HUSAR, która 15 lutego 2023 roku powróciła do Polski.

„Każdy z nas starał się najlepiej jak mógł, aby ta praca przynosiła efekty. Efekty przyniosła takie, że uratowaliśmy 12 istnień ludzkich” – mówił dowódca Grupy HUSAR bryg. G. Borowiec po powrocie z tej niezwykle trudnej misji. „Dziękuję ratownikom za oddanie, pełne zaangażowanie, pracę z narażeniem życia,przez 24 godz. na dobę w piekielnie trudnych warunkach. To była naprawdę heroiczna praca. Walczyliśmy godzinami o to, aby kogoś uratować” – podkreślał.

„Są takie momenty w życiu każdego oficera, że brakuje słów i dzisiaj właśnie to jest ten moment. Dziękuję Wam z całego serca, zrobiliście kawał dobrej roboty. Jesteście wielkimi bohaterami” – zwrócił się do ratowników Grupy HUSAR KG PSP A. Bartkowiak witając ich w Warszawie.

Oprac. AW

Skip to content