Skandal! Amazon pisze o „polskim getcie”, tymczasem to Niemcy zamykali Żydów w gettach

W dostępnym na stronach Amazon opisie książki Amiry Keidar „Holocaust Child” znalazła się sugestia, jakoby Polacy tworzyli getta w czasie II wojny światowej. Opis mówi wprost o „polskim getcie”. Tymczasem to Niemcy tworzyli getta dla Żydów w okupowanej przez siebie Polsce.

„W 1941 roku, u szczytu II wojny światowej, w polskim getcie rodzi się dziewczynka o imieniu Rachel. Jej rodzice, Jacob i Zippa, są gotowi zrobić wszystko, by utrzymać ją przy życiu. Nazywają ją Laleczka” – czytamy na stronie Amazon.

Fakty są takie, że nie było żadnych „polskich gett”, a te getta, które istniały na terenach okupowanej przez Niemców Polski były niemieckie. Opis książki „Holokaust Child” wpisuje się w antypolską politykę wybielania niemieckich zbrodni dokonywanych na terenie Polski i przerzucania odpowiedzialności za nie na Polaków. Jest to tym bardziej skandaliczne, że Polacy byli tymi, którzy obok Żydów najbardziej ucierpieli w wyniku niemieckiej agresji – torturowani, mordowani byli kolejnymi, których niemiecki okupant chciał eksterminować, aby uczynić dla Niemców „przestrzeń życiową”.

Oczekujemy od Amazon nie tylko sprostowania tych kłamstw, ale również stosownych przeprosin.

Anna Wiejak

Skip to content