Skandal! Portal poświęcony kulturze sugeruje jakoby nazistami byli Polacy, a nie Niemcy

Portal themovieculture.com recenzując film „Oppenheimer” użył sformułowania „Polska Hitlera” i „nazistowska bomba atomowa”, co w połączeniu ze sobą może sugerować, że to Polacy byli nazistami (Niemcy w ogóle nie zostali wymienieni). Otóż raz jeszcze trzeba przypomnieć, że nazistami byli Niemcy.

To nie pierwsze przekłamanie w anglojęzycznych mediach, które z niezrozumiałych przyczyn starają się, aby odpowiedzialność za niemieckie nazistowskie zbrodnie przynajmniej w części spadła na Polaków.

„Pośpiech II wojny światowej i zagrożenie nazistowską bombą atomową dały początek Projektowi Manhattan. Oppenheimer, uznając potrzebę działania wykraczającego poza teorię, przyłącza się do wysiłku wojennego. Polska Hitlera zbiegła się w czasie z odkryciem potencjału energetycznego rozszczepienia jądrowego, co spowodowało rozpoczęcie projektu” – czytamy w recenzji.

Nie raz zastanawiałam się, z czego może wynikać tak częste w anglojęzycznych mediach przekłamywanie historii i obciążanie Polaków, którzy przecież najbardziej ucierpieli w wyniku niemieckiej agresji podczas II wojny światowej, odpowiedzialnością za zbrodnie nazistowskich Niemiec. Wydaje się, że podstawową przyczyną jest fakt, iż Niemcy do tej pory nie rozliczyły się z dokonywanych na Polakach bestialskich mordów i grabieży. W procesie Norymberskim zostało skazanych stosunkowo niewielu niemieckich zbrodniarzy. Reszta przywdziała piórka demokratów i udawała, że ze zbrodniami wojennymi nie ma nic wspólnego. Gdyby Niemcy wypłaciły Polsce należne jej reparacje – czego nie uczyniły do dnia dzisiejszego – nie mogłyby serwować narracji, zgodnie z którą wojnę wywołali jacyś „bezpaństwowi naziści”, ponieważ przekaz, który poszedłby w świat byłby jednoznaczny.

Rzecz jasna w żaden sposób nie usprawiedliwiam wymienionego wyżej portalu internetowego, który najwyraźniej wykazał się albo brakiem wiedzy, albo złą wolą. Uważam, że autor artykułu powinien mieć wytoczony proces za zniesławienie narodu polskiego.

Rzeczony artykuł dostępny jest pod linkiem: https://themovieculture.com/oppenheimer-movie-ending-explained/?utm_content=cmp-true&fbclid=IwAR0Ow4pQCxq8_xSkAYGLOa_7OefbQItTdZBU4hT_zGosqIzQIPAPj2CBSA4#google_vignette

Anna Wiejak

Skip to content