Prezydent Biden o Polakach: To, co żeście zrobili jest naprawdę niezwykłe

Prezydent USA Joe Biden/Screen/Prezydent.pl

„Chciałem podziękować panu prezydentowi za to, jak Polska pomaga narodowi Ukrainy. To, co żeście zrobili, jest niezwykłe, naprawdę niezwykłe” – powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych podczas spotkania ze swoim polskim odpowiednikiem Andrzejem Dudą. Joe Biden przybył do Polski z dwudniową wizytą, głównym tematem której są kwestie bezpieczeństwa i współpracy sojuszniczej.

„W zeszłym roku patrzyłem, jak ludzie przechodzili przez granicę – te dzieci, te spojrzenia na ich twarzach, te żony, które zostawiły swoich mężów i ojców. To było coś niesamowitego widzieć 1,7-1,8 mln ludzi przybywających tu jako uchodźcy” – mówił prezydent Joe Biden.

„Chciałbym potwierdzić nasze żelazne zobowiązanie Stanów Zjednoczonych w kwestiach bezpieczeństwa włącznie z gwarancją, że kwatera główna naszych sił w Europie będzie w Polsce, kropka. Nasze siły będą w Polsce i w tej chwili tworzymy nowe partnerstwo strategiczne. Mamy zamiar zbudować nowe elektrownie jądrowe i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski na pokolenia. I to będzie i dla Polaków i dla Amerykanów” dodał podkreślając, iż wzajemne”więzi są bardzo silne i głębokie”.

Anna Wiejak

Skip to content